Jdi na obsah Jdi na menu

2021 - Tatra v Paříži

Kalendář 2021 - Tatra v Paříži

 

   V únoru roku 2020 se v Paříži uskutečnila velkorysá prezentace, jaké se dějí jen jednou za mnoho desetiletí – výstava automobilů značky Tatra od jejích počátků až po poslední model osobního vozu.  Myšlenka velké výstavy tatrovek na pařížském Retromobilu, se rodila několik dlouhých let. Na celé iniciativě je velmi potěšující, že vzešla od francouzských sběratelů a fanoušků, kteří se rozhodli tamní veřejnosti představit bohatou historii značky Tatra, ale třeba i příběh cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, kteří s tatrou 87 za politicky složitých časů projeli svět a vytvořili legendu o unikátním voze se vzduchem chlazeným motorem.

 

    Když jsme s Denisem Alexandrem jednoho chladného večera v Praze popíjeli kávu a on mi nabídl, že by moje výstava fotografií vraků tatrovek mohla být zpestřením této výstavy, poslouchal jsem opravdu velmi pozorně! Najednou slyším toho Francouze, jak mi říká, že sen, který se zdál být vzletně nereálný, se může brzy stát skutečností! Když se rozjely reálné přípravy na všech úrovních, bylo především jasné, že půjde logisticky o velmi náročnou akci. Asi polovina vozů ve výstavě patřila francouzským sběratelům, ale mnoho unikátních vozů bylo potřeba do Paříže dovézt z Čech. Nakládka a vykládka vzácných vozů do speciálních kamionů je náročný proces, ale také veliká show! Salon Rétromobile je jedním  z největších veteránských autosalonů na světě. Během pár dní jej navštěvuje více než 100 000 diváků a je na něj v celé Paříži navázáno i mnoho dalších iniciativ – především aukcí. Bylo pro mě trochu nepředstavitelné, jak taková návštěvnost může vlastně vypadat a jestli to nejsou trochu nadsazená čísla, ale pak jsme to zažili! Denně se nám výstavou přelévali desetitisíce lidí. Nejčastější dotazy probíhali asi takto: „Z jaké země je Tatra? Češi? A vyrábí ještě? Aha, Tatra z Rallye Paříž-Dakar, no jasně!“ Musíme si přiznat, že v automobilově soběstačné Francii je Tatra trochu tajemnou značkou a záměr překvapit veřejnost něčím, co neznají, přestože to má hlubokou a bohatou tradici, tedy vyšel na výbornou!

 

    Nutno dodat, že když se v únoru 2020 tento autosalon konal, epidemie corona-viru valící se z Číny už nám byla v patách. Ještě po dobu jeho konání autosalonu bylo vše relativně v normálu. Ve francouzské televizi to byla stále jen „jedna ze zpráv“, nicméně už při odletu zpět jsem měl problém dostat se do letadla, protože mnoho letů bylo rušeno. Pasažéři spolu s leteckými společnostmi řešili velmi složitou situaci, která se zhoršovala a komplikovala každý den. O dva týdny později už by se tak velká akce konat nemohla, stejně jako mnoho dalších, které už se od té doby neodehrály.

 

– formát: A3+ 48 x 33 cm

– rozsah: 13 listů

– každý výtisk je číslovaný a podepsaný

– cena: 555,-Kč + poštovné: 115,-Kč při platbě předem nebo 145,-Kč s dobírkou

– price: 39,- EUR with postage for the countries EU (SK, D, F…) & UK

– objednávky zasílejte na: vladimir@cettl.cz a do nadpisu zadejte slovo “kalendář tatra”

– the orders to be sent to: vladimir@cettl.cz (the “calendar tatra” in the subject)

 

w-kalendar2021-tatra-paris-00.jpg

w-kalendar2021-tatra-paris-03.jpg

w-kalendar2021-tatra-paris-04.jpg

w-kalendar2021-tatra-paris-05.jpg

w-kalendar2021-tatra-paris-06.jpg

w-kalendar2021-tatra-paris-07.jpg

w-kalendar2021-tatra-paris-08.jpg

w-kalendar2021-tatra-paris-09.jpg

w-kalendar2021-tatra-paris-10.jpg

w-kalendar2021-tatra-paris-11.jpg

w-kalendar2021-tatra-paris-12.jpg

w-kalendar2021-tatra-paris-13.jpg

w-kalendar2021-tatra-paris-14.jpg